گام اول: کارهایی را انجام دهید که مقیاس پذیر نیستند!

کارهایی را انجام دهید که مقیاس پذیر نیستند
0 دیدگاه
206 بازدید

این نوشته، ترجمه مقاله Do Things That Don’t Scale از پل گراهام، یکی از افراد برجسته تو زمینه استارتاپ و بنیانگذار شتابدهنده Y Combinator هست. ترجمه محسن پاک فطرت

یکی از توصیه‌هایی که ما در وای کامبینیتور به اغلب استارتاپ‌ها می‌کنیم، انجام کارهایی هست که مقیاس‌پذیر نیستن.

در ابتدای شروع استارتاپ‌تون زمانی که هنوز رشد نکرده کارهایی انجام بدید که مقیاس‌پذیر نیستن، یعنی لازم نیست در مدت کمی مشتری‌های زیادی بدست بیارین.

باور غلطی که بین خیلی از بنیانگذارای تازه‌کار رواج داره اینه که یه استارتاپ، یا موفق میشه و یا شکست میخوره. اونا با خودشون می‌گن: ما یه محصول رو می‌سازیم، اون رو به بازار عرضه می‌کنیم، و اگه مثلا ما تله موش بهتری ساخته باشیم، مردم برای خریدنش پشت درمون صف میکشن؛ یا اینکه مردم محصول ما رو نمی‌خرن، که در این حالت حتما بازاری برای محصولمون وجود نداشته که این اتفاق افتاده.

حقیقت اینه که استارتاپ‌ها موفق میشن، به خاطر اینکه بنیانگذاراشون کاری می‌کنن که اونا موفق بشن. ممکنه بتونید موارد نادری رو پیدا کنید که یه استارتاپ به محض ورود به بازار خودش خود به خود رشد کرده باشه و به جایگاهی که لایقشه رسیده باشه؛ اما معمولا برای اینکه چرخ‌های یه استارتاپ به حرکت در بیان، باید اون‌ها رو هل داد. یه تشبیه خوب برای این مسئله، استارت زدن تو خودرو‌های کلاسیک هست که احتمالا شما هم تو فیلم‌های قدیمی اون رو دیدید (اگه ندیدید، میتونید فیلم کوتاهی رو که توی این لینک هست تماشا کنید).

 

قبل از اختراع استارت‌های الکتریکی، برای اینکه موتور خودروی شما روشن بشه و به حرکت در بیاد، شما خودتون باید به صورت دستی یه میله فلزی رو می‌چرخوندید تا موتور روشن بشه. بعد از اینکه موتور خودرو روشن میشد و قطعاتش به حرکت در میومدن، دیگه خودش بدون کمک شما به حرکت ادامه می‌داد، اما برای شروع کار شما باید یه فرایند مجزا و پرزحمت رو طی می‌کردین!